VARDA KÖPRÜSÜ, YERKÖPRÜ, KAPIKAYA KANYON GEZİSİ

Geçen sene bu zamanlar, güzel bir geziyle yaşadığımız şehrin güzelliklerinden biri olan varda (Alman) köprüsüne gitmiştik. Gezmeyi çok seven ve buna önce kendi ülkesinden başlayan ‘gezenti ailesi’ olarak gezmeye devam diyerek başlıyorum anlatmaya?✌

Varda (Alman) köprüsü, bütün ihtişamıyla muhteşemdi.Artun’la sayısız gördüğümüz güzelliklerden sadece bir tanesi..Tarihi çok eski yıllara dayanan bu köprü Adana’nın Karaisalı ilçesinin hacıkır köyünde bulunuyor.Yöre halkı tarafından ‘koca köprü’ olarak da anılan bu müthiş yapının geçmişi 1900’lü yıllara dayanıyor..Bu mühendislik harikası olan köprünün hala kullanımda olması da görmek isteyenleri ayrıca cezbediyor.

James Bond’un Türkiye’de çekilen SKYFALL filmindeki tren sahnesi ile tüm dünyanın tanıdığı Varda köprüsü 200 m uzunluğunda ve 99 m yüksekliğinde. Eşi benzeri olmayan bu müthiş yapı 1907 yılında başlayıp 1912 yılında hizmete açılan adeta bir yaşanmışlık abidesi. Çelik kafes örme tekniği ile yapılan bu koca köprü tarihi ipek yolunun yerini alan Berlin-Bağdat-Hicaz demiryolu hattının bir parçası niteliğini taşıyor.

1888 yılında ikinci Abdülhamit ile Alman imparatoru Kaiser Willham tarafından imzalanan sözleşmeyle birlikte Bağdat demiryolu hattı Almanlara verilmiş.Alman Deustche Bank’ın ayırdığı bütçeyle ancak 15 yılda tamamlanan bu tarihi köprünün en zor kısmı Toroslarda çıkınca Almanyadan getirilen mühendislerle hem mimari hemde mühendislik anlamında harikalar yaratıp bu koca köprüyü yapmışlar.

Köprünün bir de hikayesi var.Köprü inşaatında çalışan iki Türk işçisi köprünün ne kadar yüksek olduğunu merak ediyorlar.Çünkü bu zamana kadar bu kadar yüksek hiç köprü görmediklerinden tam da bunu anlamak için aralarında anlaşıyorlar. Paydos yaptıklarında biri yukarda kalacak diğeri aşağına inecek.Yukarıda olan işçi aşağıdaki işçiye bir kereste parçası bırakacak ve düşene kadar sayacaklar ve böylelikle kaçta yere düşeceğini anlamış olacaklar. Paydos yaptıktan sonra aynen anlaştıkları gibi yapmışlar.Yukarıdaki aşağı bıraktıktan bir müddet sonra sormuş ne oldu diye aşağıdaki işçi “var daha” demiş.Bir müddet sonra tekrar sormuş ne oldu diye aşağıdaki işçi “vaar dahaaa” demiş.Neyse saymaya devam etmiş yine bir müddet sonra tekrar sormuş yukardaki ne oldu diye aşağıdaki işçi de demiş az önce dedim ya “vaardaa vaaardaaa” demiş.Alman mühendisler koşup gelmişler ne yapıyorlar diye işçilerde meraklarını dile getirince Almanlar da bundan sonra bu köprüye “Varda” diyelim demişler…

İyiki demişler ,yapmışlar ki biz bugün bu güzelliklere bakarak tarihi değerlerimize bir kez daha sahip çıkmamız gerektiğini hatırlıyoruz.Memleketimin her köşesinde hikayesi olan gezmeye görmeye değer o kadar çok yer var ki.

Bu güzelliğin devam etmesini isteyenler köprünün sağ tarafından devam eden yoldan ilerleyerek oyularak yapılmış iki tünelin sizi karşılamasına izin verebilirsiniz.Köprüyü başka bir açıdan görmek isteyenler için bir alternatif.Devam ettiğinizde ise ikiye ayrılmış bir dağ şeklinde göreceğiniz ve zakkum,çam ve çınar ağaçları eşliğinde kapıkaya konyonu karşılıyor sizi.Çakıt ırmağının serin sularıyla beraber 7 km lik harika bir parkur sizi bekliyor orda.Bir doğa aşığı olarak bu parkuru yürümek isterdim lakin çocuklu hayat devreye girince sadece girişine kadar gidebildik..Eğer imkanınız varsa muhakkak görün derim?

Tarihi içimize sindirip bol bol fotoğrafta çekildiysek eğer Varda köprüsüne yakın olan Yerköprü mesire alanında bir mola verebiliriz artık? Adı neden yer köprü derseniz, tam da bu büyüleyici güzelliğin olduğu yerde çakıt ırmağı yer altına giriyor ve 400 m sonra tekrar çıkıyor.Bunun sonucunda burada doğal bir köprü oluşuyor ve buraya da yerköprü adı veriliyor.

Derince bir nefes alacağınız bu doğa üstü yerde ilk yapmanız gereken şey ayaklarınızı buz gibi suyun içine sokmak..Adanada insanlar sıcaktan güneşe ateş ederken siz orda uzun bir süre serinleyebilirsiniz??

En güzeli de uygun bir fiyata kiralayarak ailecek piknik yapabileceğiniz, altından serin suların geçtiği çardakların mevcut olması. Ayrıca kendin pişir kendin ye yapmak istemeyenler için özellikle adana kebabının lezzetine doyabileceğiniz güzel temiz bir restaurant yer alıyor.

Çocuklu bir aile olarak zor olsa da kalabalık gittiğimizden ‘kendin pişir kendin ye’ yaparak güzel bir deneyim kazandık. Her yerden sular akan bir yerde, güzelliklerin yanı sıra zorluklar da yaşadık. Özellikle meraklı bir çocuk annesi iseniz bu güzelliğin keyfini sürmek biraz ikinci planda kalıyor.O yüzden belirtmeliyim ki çekirdek aile gitmeyin ??Ha unutmadan slipstoplardan çocuğunuz için hatta kendiniz için almayı unutmayın derim?

Eveeet Adana-Varda köprüsü-Yerköprü- Kapıkaya kanyonu gezisini(yapamasakta) çocuklu aile olarak alnımızın akıyla bitirmiş bulunmaktayız?

Ülkemizin güzelliklerini,değerlerini,tarihini ve görülmemiş daha nicelerini yaşamak ve yaşatmak dileği ile

Sevgiler?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir