Üretken ve Yaratıcı Olan Yeni Bir Nesil Yetiştirmek

Hızla tükettiğimiz bu çağda çocuklarımız nasıl büyüyor?Üretmenin ne demek olduğunu,toprağın ne işe yaradığını bilmeden yetişiyorlar maalesef..Oysa toprağı koklamadan, kendi yetiştirdiğin meyveyi,sebzeyi yemenin hazzını yaşamadan geleceğe koşmak, son parçası kaybolmuş bir puzzle gibidir..

Doğaya dokunarak büyüyen çocuklar yetiştirilse,bu sağduyu herkeste olsa keşke..Sadece toprakta değil her alanda üretkenliğimizi ve yaratıcılığımızı kullanıp bunları çocuklarımıza da öğretmemiz gerekir.İstediğine anında ulaşan bir nesil yetişmemeli,birer anne baba olarak önlemini almalıyız.

Bu aralar bir anaokulu araştırmasına girdim, malum Artun artık nisanda 3 yaşına giriyor,hal böyle olunca kolları sıvadım.Ve çok harika bir projeyle karşılaştım.Bu üreticilik konusuyla ilgili bakın Vietnam ne yapmış;

Bu resimde gördüğünüz bina bir tarım anaokulu! Evet evet yanlış duymadınız bu harika yapı bir eğitim kurumu! Fabrika üretiminin arttığı bu çağda doğa dostu olma çabasında olan bu mazzam yapı;tarıma dayalı ekonominin önem kaybetmesiyle, doğadan kopmamak için, her şeyi kendi üretimlerine dayandırdıkları bir sistem amaçlıyor. Ödüllü mimar Vo Trong Nghia burayı çocukların sürdürülebilir yaşamı benimsemeleri için tasarlamış.Tasarlanan bu bina;çocukların kendi meyve ve sebzelerini nasıl yetiştirdiklerini öğrenmeleri için bir ‘çatı bahçesi’ ne sahip!Enerji tasarrufunu sağlamak için de binaya çift yalıtım uygulanmış. Okulun suyu güneş enerjisiyle ısınıyor.Yakınında bulunan fabrikanın filtrelenmiş suyu bahçeyi ve oyun alanlarını sulamak için kullanılıyor.Düşünsenize git gide kuraklaştığımız bu ülkede geri dönüşümün bu hali her alanda uygulansa? ve çocuklarımıza da bunun mantığı öğretilse muhteşem olmaz mıydı?

Binanın iki yanının da full gün ışığı alması doğal hava akışını sağlıyor.Böylece basık ortama neden olan ve kötü kokuyu tutan havalandırmalara da ihtiyaç kalmıyor.Bu harika bir düşünce doğrusu..

Farming kindergarten adı verilen bu okulun mimarisi ise çocukların kendi içinde bulundukları durumu benimsemeleri için yapılmış.Türkiye böylesine verimli bir toprağa sahipken bu denli bir yaratıcılığa ev sahipliği yapamaması üzücü gerçekten.Çukurova gibi çeşitliliğin fazla olduğu bu bölgedenin böyle projelere çok ihtiyacı var.Keşke böyle okullar Türkiye’de de olsa!

Ben hem eğitimci hemde tarımla uğraşan bir babanın kızı olarak oğlumun; sadece tüketen değil üreten bir birey olması için elimden geleni yapıyorum.Bir bitki nasıl ekilir,nasıl büyür?Bir meyve suyu kartonundan nasıl araba yapılır?Bu süreçte çocuklar sabrı öğrendiģi gibi bir bitkinin oluşumunu da izleyecekler.Meyve suyundan araba yaparken yaratıcılığı öğrenip hayal gücünü keşfedecekler.

Babam tarımcılığı yoğunlukla buğday ekerek devam ettirdi hep.Ben küçükken babamla çok giderdim buğday ekilirken tarlaya.Kadınlar çalışırken merakla onları izlerdim ve çoğu kez aralarına karışık buğdayı toprağa serpişliğim var ?Babamın eğitimci her zaman benim için bir avantajdı.O yüzden her şeyi anlayacağım dilde aktarması benim acaip hoşuma gidiyordu..Bir hikaye kitabının sonunu okur gibi heyecanlanıyordum o anlatırken..Her zaman babam ; “emek olmadan hiç bir güzelliğe ulaşamazsın derdi..” 6 yaşındayken bunun önemini kavrayabilmiştim;çünkü her şey gözümün önünde oluyordu..Düşünsenize toprağa ekim-kasım gibi tohumu atıyorsunuz sonra onlar büyüyor başak oluyor sonra sararıyor.. mayıs gibi de hasadını yapıyorsunuz..O zamanlar benim için bu mucizevi bir şeydi gerçi hala da  öyle. .Toprağa küçücük bir şey saklıyorsun o sana büyük bir şey olarak geri dönüyor..Bu kültürde büyüdüğüm için her zaman çok şanslı hissettim kendimi..Arkadaşlarıma başaktan taç yaptığım günler ise hala aklımda..? 

En önemlisi de eğer yeni nesile tarımın önemini anlatmazsak gelecekte çocuklarımızı büyük bir gıda krizinin göbeğine atmış olacağız.Bu da bir gerçek!Tabiki buna önce ithal tohum kullanmak yerine kendi milli tohumumuzu üretmekle başlanmalı?

Anne ve baba olarak böylesine bereketli bir toprağa sahipken üretmek nedir öğretin onlara.yaratıcılıklarını kullanmaları için fırsatlar tanıyın.Hayal güçlerini destekleyin.Zira topraklarımızın çöle dönüştüğü,her şeye kolay sahip olan bir nesil yetişecek…ki biz bunu hiç istemeyiz.

#topraklabüyüyençocuklar

Sevgiler?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir