MUZİPO KİDS (Türkiye’nin ilk çocuk hareket üssü)

Hareketli bir çocuk annesi olmam beni yoğun bir temponun ortasına düşürdü.Anne karnındayken kendini göstermişti bile,karnımı ordan oraya savrulurken görenler; “çok hareketli bir bebek geliyor galiba? ” diyorlardı.Doğdu ve gerçekten öyleydi : Hareketli! Çocukluğundan bu yana bedenini aktif kullanan bir bebekti Artun.Daha 3 aylık olmasına rağmen bizim desteğimizle adım atabiliyordu.Ayakları sürekli hareket halindeydi.Bu duruma çok sevinsem de bazen de korkmadım desem yalan olur..

Bir gün internette gezinirken Muzipo Kids’e rastladım.Açıklamasında “ilk çocuk hareket üssü” yazıyordu.Ordaki ‘hareket’ kelimesi beni anında cezbettmişti ve biraz işlevine göz attıktan sonra şöyle bir düşündüm; biz eskiden sokaklarda yakar top oynar,bisiklete biner,arkadaşlarımızla evcilik oynar,ağaç tepelerinden inmezdik.Annem oyunun en tatlı anında; “hadi gir içeri artık akşam oldu,yemek yiyeceğiz.” derdi.Sıcak yaz akşamlarında çoğu zaman arkadaşlarla sözleşip zar zor alınan izinlerle saklambaç oynamaya bahçeye çıkardık.Akşamın karanlığında birbirimizi bulmaya çalışmak çok heyecan verici olurdu.Kendimize türlü türlü oyunlar yaratıp büyük bir hevesle onları oynardık.Anne saat kaç,yakan top,köşe kapmaca,ip atlama,hatta en büyük zevkimiz meyve ağaçlarına tırmanmak olurdu..saymakla bitiremeyeceğim daha bir sürü oyun..Ha bir de farkında olmadan sanata bulaşmışlığımız da var doğrusu ?Şöyle anlatayım; Eskiden köylerde kömbe pişirmek için samanla toprağı karıştırıp ocak yaparlarmış,biz de burdan yola çıkıp bu karışımı yapmayı denedik.Amacımız gayet masumdu; evcilik oynamak için bardak,tabak,çatal,tencere.. vs hatta yemek yapmak için yiyecekler..? yapmaktı..Dayanıklılığı aylarca süren bu el emeği toprak kaplarla sayısız evcilik oyununa imza atmışlığımız da var? Şimdi bakıyorum da maalesef ki çocuklarımıza bu konuda gereken ortamı sağlayamıyoruz.Hatta çoğu zaman atlamayı,sıçramayı bilmeden,çamurla oynamadan büyüyorlar.Bir şeyler üretmek isterken evin ortamı düzeni bozulacak diye,hasta olacak diye bir çok şeyden mahrum kalıyorlar.Sonra bir bakıyorlar ki yıllar çabucak geçmiş ve akademik bir çalışmanın tam ortasına düşmüşler?Vücudun ve beynin harekete en çok ihtiyaç duyduğu anda bu işlevleri yapamadan büyüyor çocuklar.Sonra ufacık bir şeyi yapmaya üşenen gençler ve yetişkinlerle dolup taşıyor etrafımız.Hareketsizliğe bağlı oluşan hastalıklar, gençlerin erken yaşta bu durumla yüzleşmelerine sebep oluyor.O yüzden 0-6 yaş döneminde çocukların hareketlerini destekleyecek aktivitelerde bulunmak,onları teşvik etmek çocuklarımıza iyi bir gelecek sunmamızın en büyük parçası bence.Ve sanat…bu olgunun yaşı,cinsi,ırkı yoktur..Atatük’ün çok beğendiğim bir sözü var; “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” ne de güzel anlatmış bir cümleyle..Malesef ki bu zamana kadar süre gelen kalıplaşmış bakış açıları bizi her ne kadar yanıltsa da çocuklarımıza verdiğimiz değeri hiç bir zaman sorgulamamalıyız Ve gelişimi için ne gerekiyorsa yapmalıyız.Gerek bedensel,gerek zihinsel.Tabiki sanatı tanıması için onlardan önce biz keşfetmeliyiz.En önemlisi bu bizim ebeveynlik görevimiz.Bende bu düşünceden yola çıkarak hem Artun için hemde Artun gibi hareketli çocuklar -ya da hareket kısıtı olan çocuklar- için araştırdım.Bu sistemin içeriğini burada sizlerle paylaşmak istedim.Hadi bakalım gelin birlikte inceleyelim bu hareket üssünü?

Muzipo kids, Türkiyenin ilk hareket üssü merkezi..2011 yılında kurulup geliştirilen bu sistemin Türkiye’de 10 ayrı ilde 30 şubesi bulunmakta.Bu büyük kuruluş uzun yıllar önce kadınların hareket etmediğini farkedip b-fit merkezini kuruyor ve büyük bir kitleye ulaşıyor.Böylelikle çocuklar için de Muzipo kids’i yani hareket üssü projesini hayata geçiyor.Amacı ise; çocukların gerçek potansiyellerini keşfedecek,değişim sağlayabilecek, eğlenceli yaratıcı ve güvenli bir ortamda bilimsel yöntemlerle çocukları hayata hazırlayıp anı dolu dolu yaşamalarını sağlamak…18 aylık-12 yaş arası çocukların faydalanabileceği muzipo kids, aynı zamanda hareket eğitimi ve fiziksel gelişimlerin yanı sıra yaratıcılıklarını destekleyecek oyunlar,etkinlikler ve atölye sanat çalışmaları yapmak.Bunların yanı sıra ebeveny sohbetleri,etkinlikleri,partiler ve organizasyonlar için de harika bir mekan seçeneği?

Hareket halinde bir çok oyun keşfetmek varken tablete,bilgisayara takılıp en önemli zamanlarını heba eden yeni nesil için eskileri aratmayacak nitelikte programlar var.Uzman eğitmenler tarafından titizlikle oluşturulan parkurlarda çocukların kazanımları oldukça fazla.Mesela;

 • Denge
 • Kordinasyon
 • Esneklik
 • Tırmanma
 • Tutunma
 • Dayanıklılık
 • Sıçrama
 • Spor branşlarına özgü pozisyon alma ve temel duruşlar vb bunlardan bir kısmını oluşturuyor.

Alanında uzman akademisyenler tarafından hazırlanan bu programlarda çocuklar kendini özgür hissettiği ortamlarda keşfederken ebeveynleri ve çevresi tarafından engellendiği ve yapamadığı ne varsa burada yapma şansı buluyor.Malesef bizler çoğu zaman çocuklarımızın özgür davranmalarını farkında olmadan kısıtlıyoruz içgüdüsel olarak başına bir şey gelmesinden korkuyoruz çünkü.Çevrenin de baskıcı tutumu eklenince özgüvensiz,korkak bireyler yetişiyor.Açıkcası bir anne olarak çoğu zaman dışardayken özgürce davranabileceği alanlar oluşturup Artun’u kendi haline bırakıyorum.Tabi bunu yaparken gerekli önemleri alarak..Zira keşfetmeden öğrenen çocuktaki bilgi kalıcı olmayacağı gibi buna bağlı olarak kendi içine dönük,paylaşımı bilmeyen bir nesil yetişmiş olacak.Çocukların belirli sınırlar çerçevesinde özgürce davranmalarını sağlamak için muzipo kids biz anneler için harika bir seçim?Teknoloji çağında olduğumuz bu “hareketsizlik” döneminde muzipo,çocuklarımıza ilaç gibi gelecek harika bir yöntem.

Önemli olan bir diğer konu ise; gruplar halinde öğrenmeyi,özgürleşmeyi isteyen çocuklar bu sayede takım olarak hareket edebilmeyi, birlikte başarma duygusunu,sosyalleşmeyi ve yardımlaşmayı benimsiyorlar.En güzel tarafıda bu programlarda çocuklarımızın nasıl geliştiğini, psikolog ve eğitmenler eşliğinde sunulan aylık raporlarla inceleyebiliyoruz.Bir anne olarak bu tarz somut veriler benim için oldukça önemli.Mesela; oğlumun bu programlar dahilinde dengeli durmayı ne kadar pekiştirebildiği,ne derece iletişim kurabildiği,esneme hareketlerini ne kadar yapabildiği,atölye çalışmalarına ne kadar odaklandığı…Ya da ne kadar spora yatkın olduğu.. gibi çeşitli bir çok sorunun cevabını da bu verilerde bulmuş oluyoruz.

Muzipo kids’in 30. Şubesinin Adana’da açılmış olması beni ayrıca memnun etti.Tazecik,heyecanlı,çalışkan bir ekiple çocuklarımıza değer katmak için bizimle buluştular.Daha 23 gündür açık olan bu hareket üssünün tatlı mı tatlı,çocukları seven ilgisini her daim esirgemeyen bir de yöneticisi var,Özlem hanım..?Sürekli deneme desrleri yapmaları ve kendilerini bu şekilde tanıtmaları biz ebeveynler için de ayrıca bir avantaj.Böylelikle daha rahat değerlendirme şansı yakalıyorsunuz?

Anneler ve babalar haydi muzipoya? en kısa sürede deneme derslerine katılıp sizde fikirlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden benimle paylaşırsanız çok memnun olurum.Adanagüzelyalı şubesine ulaşıp bilgi almak için linki aşağı bırakıyorum???

#haydimuzipoya

muzipokidsguzelyalisubesi
Şimdilik sevgiler??

4 Yorum Var

 1. Selam ? ben eskişehirde yaşıyorum ordan yazıyorum size.öncelikle yazı için teşekkür ediyorum.oglum 3.5 yaşında hiperaktivite bozukluğu var.enerjisini harcayacak bir yer lazım,bunun için muzıpoya gittik.çok karasız kalmıştık eşimle acaba mı demiştik ama anne tavsiyesi işe yaradı:) bu hafta gidip yazılıcaz gruplara bizde muzipolu olacağız..Umarım oğlum için yararlı olur.gercekten teşekkürler:)

  • Çok eğlenceli günler oğlunuzu bekliyor desenize? yazım işe yaradıysa ne mutlu bana ?

 2. Gerçekten de çok iyi bir girişim olmuş. Artık çocuklarımız maalesef sokaklarda bizim kadar özgür ohnayabilecekleri bir dönemde yaşamıyorlar. Zaten sokaklarda oynayacak arkadaş bile bulamıyorlar tabletler, bilgisayarlar yüzünden. Bu yüzden bu ve bunun gibi girişimler kesinlikle artarak çoğalmalı ve devlet tarafından da desteklenmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir