MEMEDEN KESME MÜCADELESİ

Mücadele diyorum çünkü gerçekten zor bir süreç geçirdik.Artunla bir gelişimsel basamağı daha atlatmanın haklı gururunu yaşasakta, zordu bu durumu atlatmak. Memeyi bırakmak kolay oldu lakin sonrası krizlere yol açan olaylar ile doldu taştı. Meme için kendini yerlere atmadı belki ama oyuncağı kırıldığı için, dışarı çıkarken botunu giymek istediği için, harika kanatlar tişörtünü yıkadığımız için -çünkü harika kanatların kaybolacağına inanıyordu- , topu atınca ağaçta kalmasını isteyip ama her seferinde yere düştüğü için, mama sandalyesinde uyumak istediği için, bisikletinin emniyet kemerini takamadığı için..evet evet bunlar ve daha niceleri için krize yol açan ağlamaları çokca yaşadık.

Düşünsenize doğduğu andan itibaren tek bildiği emmek olan bebeğinizi her acıktığında, her ağladığında, her canı yandığında, her korktuğunda, her canı istediğinde emzirdiniz… Emerken büyük bir aşkla emdi, her emdiğinde uyudu… Hal böyleyken en güvenli hissettiği yerden, en sevdiği yerden nasıl olur da vazgeçirmeye çalışabilirdim ki.. Hani uzmanlar diyor ya önce annenin hazır olması gerek diye gerçekten doğru.. Annenin bu sürece nasıl baktığı, neler hissettiği çok önemli.. Buna hazır hissettmediğinizde kendinizi daha büyük sorunlarla karşı karşıya bırakabilirdiniz. Mesela;bitmeyen uykusuzluk problemi gibi,sonu gelmeyen ağlama krizleri gibi..

Bu mücadele de çok dış ses vardı…Bazı annalerin sanki hiç anne olmamış gibi acımasızca yaptığı eleştirilere maruz kaldım…Artun her meme istediğinde laf sokmalar,yan yan bakışlar ve sonu gelmeyen fısıldamalar…Hiç bitmedi…Evet istediğim, doğru gördüğüm bir şey vardı,2 yaşına kadar emzirecektim..Çok şükür emzirdim de ama sonrası planlarımın dışında gelişti.Artun bu konu ile ilgili ciddi anlamda hassaslaştı..Yavaş yavaş kesme eylemini gerçekleştirmekti amacım, birden bırakmanın doğru olduğunu düşünmüyordum çünkü..Yavaş yavaş azaltmaya başlamıştım. Günde 5-6 yerine 3-4 e inmişti emmesi…Hatta çoğu zaman günde 1-2 defa ile devam etti…Buraya kadar her şey güzel ilerledi artun 26 aylıktı ve neredeyse sadece uyurken emmek istiyordu..Bu sonuç beni mutlu etmişti.Bayağı yol katettiğimi düşünürken hiç planlamadığım bir sorunla karşılaşmıştım.Uykuya geçiş?

Artun meme emerek uyuyan bir bebekti,doğduğundan itibaren bu hep böyle olmuştu.Bu bizim en önemli uyku rutinimizdi.2 sene boyunca bu şekilde ilerleyen bir süreci birden bıraktırmak asla doğru bulduğum bir şey olmadı…Mesela siz en sevdiğiniz ve en çok yaptığınız alışkanlığınızdan vazgeçirilmek zorunda kalsanız hoşunuza gider mi hemde bir günde…Tabiki gitmez,o yüzden bu süreci alıştırarak ilerletmeniz size en büyük tavsiyemdir? Ikinci olarak da uyku rutinini değiştirmeden asla bu sürece başlamamanız? Bu iki durumda bu mücadelenin en büyük kilit noktası…

Her şey yolunda giderken uyku rutinini oluşturmadan bu işe kalkışmam beni çok yıprattı…Başka türlü uykuya geçmeyi bilmeyen bir bebek için de oldukça güç bir durum oldu…Defalarca anlatsanız da ” artık memeyi bırakmalıyız, bardaktan süt icmeliyiz” diye onlar bunu o süreçte anlamıyorlar? Sonuç olarak bu hikayenin yıpratıcı olmaması için uyku rutinini sabırla ve yavaş yavaş değiştirilmesi gerektiğine inanıyorum.

Itiraf etmeliyim ki sabrımın tükendiği ve çaresiz kaldığım zamanlar çok oldu…Bu anlarda doğru bulmasamda eski tip yöntemleri denemeyi çok istedim.Hatta ufak bir girişimde bile bulunmuş olabilirim? Sadece aktarlarda satılan, bir parçası bile suya atıldığında acı bir tat bırakan bir taş…Ilk denemeyi kendime yaptım ve sonuç iğrenç! Gerçekten de berbat bir tadı var..Eğer denemeseydim yapmazdım zaten,bu acılığın Artun’da işe yarayacağına inanmıştım…Bir gün en çaresiz hissettiğim bir anda denemeye karar verdim.Ufacık bir parçasını kırıp yarım bardak suya koydum ve 10 dk bekledim.ve bir peçete yardımıyla memenin üzerinde bir bir süre beklettim.Sonra Artun’u emzimek için kolları sıvadım.Sonuç mu ; İşe yaramadı? Hatta tadı nasıl güzel gelmişse; “ıımm ımmm çook güseellmişş..”deyip deyip emdi? O an anladım ki bu tarz yöntemler pek de işe yaramıyor? Böyle iğrenç bir acımsı suya “..ımmm” diyen bir bebek varsa gerçekten başkalarına iyi gelen sana iyi gelmeyebiliyor.En iyi bildiğin yöntem kendi bildiğindir.Şaşmamak lazım doğru bildiğinden,hele ki gaza hiç gelmemek lazım? O, siz dinlemedikçe bağıra bağıra eleştiren anneleri ise hiç duymamak lazım…Bu zorlu süreçte köstek değil destek olmak lazım her anneye…Yapabileceğimiz en iyi şey bu çünkü..Deneyimlerimizi anlatırken eleştirerek söylemek o anneye bir şey kazandırmaz,Her insan birbirinden farklı olacağı gibi her anne-çocuk da farklıdır…Deneyimlerini paylaşmakla eleştirmek arasındaki ince çizgiye dikkat etmek lazım?

Süreç bizde 5 aya yakın sürdü…Ilk 2 ay emmeyi azaltmayla sonraki iki ay ise bu konuda en önemli detay olan uyku rutinini oluşturmayla,son bir ay ise bu sürece alışmayla geçti…

Bu mücadeleyi verirken sabırlı ve kararlı olmak çok önemli? Ben Artun’a; ” doğduktan sonra kurduğumuz bu muthiş bağı başka şekilde de kurabiliriz.” mesajı verdim her zaman…Onu ne kadar çok sevdiğimi, duygularını önemsediğimi,neler hissettiğini ve bunu çok iyi anladığımı bıkmadan defalarca söyledim.Her memeye uzandığında sabırla bıkmadan bunun bir süreç olduğunu ve geçeceğini anlattım.Çoğu zaman anlamasada beni hiç bıkmadan söyledim.Çünkü bunları yüksek sesle konuşmak bana güç verdi?…Onun çaresizce ağlama krizlerini izlemek zorunda kalırken hemde…

Uzmanlardan yardım almak,kitaplar okumak,deneyimleri dinlemek yolunuza sadece ışık olacaktır…Sizin çocuğunuzu gözeterek yaptığınız seçimlerde size yol arkadaşlığı yapacaktır ama yolun kendisi olmayacaktır…Daha önce de dediğim gibi her çok parmak izi gibidir, unutmamanız dileği ile..

Sevgiler?

2 Yorum Var

  1. oğlum 1 yaşında..Ben bu aralar memeden kesmeyi planlıyorum..Çok karasızım çevremdeki herkes bırak diyor.çalıştığım için çok sıkıntı oluyor maalesef.sizin bu konuda öneriniz var mı acaba?

    • Merhaba,öncelikle Özel bir durumunuz var mı bilmiyorum ama 1 yaş memeden kesme için çok erken?…uzmanlar 2 yaşına kadar diyor zaten..Bu konuyu tekrar gözden geçirmeniz ve doktorunuzla konuşmanız gerekir bence…Eğer oğlunuz memeyi reddetmiyorsa bence devam etmeniz en doğrusu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir