KREŞ SEÇİMİ NASIL OLMALIDIR,KREŞ SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Okulların açılma zamanı yaklaşırken 2 ve 3 yaş çocuk sahibi ebeveynlerde bir anaokulu telaşı başladı..Bu telaş içinde farkettiğim en önemli nokta ise ENDİŞE VE KORKU…

Bu konuda sanırım biraz deneyimli olduğum için bu sene korkunun yerini güvene bıraktım.Tabi ilk deneyimimizde oğlumun küçük olması beni derin bir endişeye boğsa da başa çıkabilmiştik bu korkuyla.

Oğlumun ilk kreş deneyimi 16 aylıkken başladı maalesef ,o an ki şartların verdiği bir zorunlulukla ben işe o ise bebek grubu olan, özenle seçtiğimiz, eğitimini özümsediğimiz,öğretmenine vurulduğumuz, temiz ve nezih olan okuluna gidecekti… Şartlar zordu…Tabi o aralar oğlumla koala gibi gezerken bir anda böyle bir başlangıca mecbur kalmam onuda bu duruma mecbur etmem gerçekten benim için üzücüydü…

Öncelikle her annenin merak ettiği bir soru var; “Çocuğumu kaç yaşında anaokuluna başlatmalıyım?” Uzmanlara göre ideal yaş 3 olsa da annelere göre bu yaş aralığı inebiliyor veya çıkabiliyor.Ben bu konuda çocuğun durumuna göre değerlendirme taraftarıyım.Mesela biz şartlar gereği 16 aylıkken başladık ama Artun gayet mutluydu. Bir kere dahi ağladığını hatırlamıyorum. Bu konuda galiba şanslı annelerdenim. Tabi her anne maalesef bu kadar şanslı olmuyor.Ama bana soracak olursanız çocuğunuzu iyi gözlemleyip ona göre karar verin derim?

Çalışan bir anneyseniz ve çocuğunuza bakacak kişinin (anane,babaane,hala,teyze veya bakıcı) yeterli donanıma sahip olmadığını düşünüyorsanız okulu tercih etmeniz iyi bir alternatif olabilir.Ya da çalışmayan bir anneyseniz evin bütün işi size bakıyorsa ve çocuğunuz sosyallikten uzaksa,onunla yeterli derecede ilgilenemediğinizi düşünüyorsanız eğer, biraz nefes almak biraz da çocuğunuzun sosyalleşmesi için okulu düşünebilirsiniz.?

Durumlar ne olursa olsun uzmanların görüşlerini muhakkak inceleyin, herkesin fikrini dinleyin ama kendi bildiğinizden de şaşmayın! Çocuğunuza neyin iyi geldiğini, ne zaman okula başlaması gerektiğini en iyi siz bilirsiniz…?

Evet gelelim konun en önemli yerine…gerek daha önceki süreçte gerekse bu dönemdeki süreçte sayısız kreş gezen biri olarak elde ettiğim sonuçlar neticesinde bir kreş için sorulması gerekenlri kısaca aşağıdaki gibi özetledim,dilerim faydalı olur…?

1-Kreşten beklentimiz ne ? Biz neyi istiyoruz?

Elbette çocuğunuza güvenilir, iyi eğitim veren bir kreş olması dediğinizi duyar gibiyim. Böyle düşünülmesi gayet olağan ve normal ancak konu bu kadar basit değil. Sizin kendi kriterlerinizi en başta belirlemeniz kreş seçiminde hangi soruları sormanız gerektiğine dair yol gösterecektir. .

Bu konudaki en önemli ve ilk kriter ise çocuğunuzu kreşe yarım gün mü yoksa tam gün mü vereceğiniz. Buna göre bir kreşten beklediğiniz tüm beklenti ve kriterler değişebiliyor.

2-Çokça dikkat ettiğim bir diğer konu da ; kreşin kapısından adım attığınız anda sizinle mi yoksa çocuğunuzla mı ilgileniyorlar?

Elbette bir anne baba olarak kreş arayışında öncelikle ebeveynlerin sorularına cevap verilmesi gerekiyor ancak bir kreşe girdiğimde eğer çocukla ilgilenilmiyorsa bende büyük soru işaretleri oluşturuyor. Bu tutum bende konuya ticari yaklaştıkları izlenimini veriyor maalesef ki.?

Kreş görüşmelerinde muhakkak çocuğunuzun yanınızda olması gerektiğini düşünüyorum. Çocuğun kreş koşullarına uyum sağlayıp sağlayamadığını ve kreş çalışanlarının da çocuğa yaklaşımlarını görmek adına önemli bir detay bence.?

3-Kreşin takip ettiği bir gelişim programı var mı ? Varsa nedir?

Bu konuda yeterli bilgiyi size aktardıklarından emin olmanız ilerleyen zamanlarda aklınızda soru işareti kalmasını önler.

4-Son zamanların en popüler konusu olan çocuklarda ödül ve ceza…Bu konudaki tutumları nedir? Ödül ve ceza yöntemi uyguluyorlar mı?

Eğer evinizde ödül-ceza yöntemi uygulamıyorsanız kreşin bu anlamda nasıl bir sistemi kabul ettiğini sorgulamanız önemlidir. Ancak şu gerçeği unutmayalım ki Türkiye’deki eğitim sistemi ödül-ceza mantığına göre kurgulanmış olduğundan biz ne kadar çocuklarımızı uzak tutsakta bu sisteme bir şekilde dahil olacaklar. Bu yüzden en önemli unsur evde ve birebirde bizim çocuklarımıza nasıl yaklaştığımız.

5-Yaz-Kış fark etmeksizin çocukları bahçeye çıkarıyorlar mı ?

Benim çokca değer verdiğim bir diğer konuda bu. Oğlum doğduğundan itibaren dışarıda büyüdü diyebilirim.Yaz kış fark etmeksizin bahçede, parkta oyun oynayarak geçirdi. Galiba bir anne olarak en son isteyeceğim şey sürekli çocukların kapalı mekanda vakit geçirmesi.Bu konuda kreşlerden gördüğüm en önemli tutum; “Biz yaz-kış fark etmeksizin çocukları dışarı çıkartıyoruz. Ancak özellikle kışın çocuğun dışarı çıkarken hasta olmaması için göndereceğiniz kıyafetler çok önemli. O gün çocuğunuzu ince bir montla göndermişseniz üzülerek belirtmeliyim ki çok soğuk bir havada dışarı çıkaramıyoruz” o yüzden kreşe hangi kıyafetlerle gittiği çok önemli.Her akşam muhakkak hava şartlarına bakarak giydirmeniz gerekli. Bunun için en kısa zamanda bir blog yazısı oluşturacağım takipte kalın?

Peki dışarı çıkamayan çocuklar için ne yapılıyor? Bu konuda farklı cevaplar olsa da genellikle çocukla mutlaka ilgilenildiği yönünde. Buna güvenmek ve bu konunun detaylarına inmek size kalmış.

6-Seçeceğiniz kreş çocukların güvenliği için uygun mu?Bu konuda hangi güvenlik önemleri alınmış?Kurumun konu ile ilgili yeterli farkındalığa sahipler mi?

Özellikle çocuklarımızın güvenlik konusu bizim için çok önemli olduğu bir gerçek. Seçeceğiniz kreşin bina yapısı olarak çocuklara ne kadar uygun olduğunu iyi gözlemlemelisiniz.merdivenlerden iniş-çıkışlarda alınan önlemlerin olup olmadığına da bakmalısınız..

Bunu dışında önemsediğiniz diğer güvenlik konuları ile de muhakkak detaylıca görüşmelisiniz.

7-Seçeceğiniz kreşin fiziki koşulları nasıl?

Maalesef bu konuda detaylı bilgi vermek çok güç.Dar,karanlık,çocukların üst üste olduğu kreşlerle de karşılaştım geniş ferah,büyükçe bahçesi olan kreşlerle de…O yüzden burda da kriterinizin ne olduğu önemli ?

8-Uyku odası var mı ? Varsa nelere dikkat etmek gerekir?

Bir çocuğun gelişiminde en çok etki eden konulardan bir tanesi de uykudur. Çocuk sağlıklı bir uyku uymuyorsa hem fiziksel hem psikolojik etkileri olabilir ki bunu olmasını hiç bir ebeveyn istemez.

Dolayısıyla bizim kendi evlerimizde pamuklara sarıp sarmaladığımız çocuklarımızı kreşte hangi koşullarda uyuttukları çok önemli.

Her çocuğun kendine ait normal bir yatağı mı var yoksa kampet mi kullanılıyor. Kampet kullanılması bir problem değil elbet ama normal yatağın olması bizim için tercih sebebi.

Ayrıca uyku odasının başka bir kullanım amacının olup olmadığını muhakkak öğrenin derim. Zira bazı kurumlar gün içerisinde bu odayı daha farklı amaçla kullanabiliyorlar.

9- Kreşte sağlık problemi olduğunda neler yapıyorlar?

Hiç bir anne-baba çocuğuna zarar gelsin istemez lakin kurumun bu konuda neler yapabileceği iyi sorgulanmalıdır. Sonuçta çocukların olduğu bir ortamda sağlık sorunlarının olma ihtimali yüksektir.

10-Kreşte görüştüğünüz kişinin yada kişilerin davranışları nasıl?

En değerli varlığınızı yani çocuğunuzu bırakacağınız kreşin çalışanları A dan Z ye elbette önemli.Sizinle görüşen kreş sahibi yada müdürünün tavırları önemli olduğu kadar ,öğretmenlerin ve çalışanların davranışları da oldukça önemli. Sırf sorularıma gergin bir tavırla yanıt aldığım için pas geçtiğim yer oldu ki kreş gerçekten fiziksel koşul olarak her yönden harikaydı. Ancak fiziksel koşullardan ziyade bir yetişkine tahammülü olmayanın çocuklara tahammülü olabilir mi? bunu iyi düşünün derim.

11-Yemekler kreşte mi yoksa dışarıda mı yapılıyor?

Günlük yemek tüketimi oldukça önemli konulardan birisi. Bu konuda duyduğum en güzel yanıtlardan birisi şuydu “Bizim yemeklerimizi günlük olarak burada pişiyor ve bütün çalışanlar bu yemeklerden yiyor..Eğer yemek artarsa biz eve götürüyoruz ve evde de yiyoruz..” Bir kreşteki çalışanlar o gün yemeğini orada yeyip artan kısmı da evine götürebilecek kadar yemeklerine güveniyorsa benim için konu çok nettir.

Hijyen koşulları da bu anlamda oldukça önemlidir. Kreş içerisinde yemekler yapılıyorsa mutlaka mutfağını gezmelisiniz.

12-Yabancı dil eğitimi nasıl?

Bu tamamen sizin çocuğunuzu yetiştirme tarzınızla orantılı bir durum.Eğer yoğunlukla yabancı dil öğrenimi görsün diyorsanız ona göre araştırmanızı yapmalısınız.

Bu konuda fikrimi sorarsanız benim için yabancı dil öğrenmesinden ziyade kreşte; sağlıklı,huzurlu,güvenli ve sevgi dolu bir ortamda olması daha önemli. Yabancı dil tabi ki olmazsa olmazlar arasında ama önünde uzun yıllar var bu eğitimi alması için ilk 6 yıl için kriterlerim arasına girmiyor maalesef.

Özetle sırf yabancı dil eğitimi veriyor yada vermiyor diye bir kreşten vazgeçilmemeli ancak bu konudaki kreşin yaklaşımını bilmek de önemli diye düşünüyorum.

13-Gündemin bir diğer konusu da: Aylık ödeme dışında başka ödeme yapacak mıyız?

Bütün kreşlerde aylık anlaşma yaptığınız ödemeler dışında bir de yıllık kırtasiye masrafı talep edilmekte ve bir çoğumuz bu talebi doğru bulmamaktayız. Bizim gezdiğimiz kreşlerde kırtasiye masrafının 100 – 600 TL aralığında olduğunu söyleyebilirim. Buradaki en önemli konu ise eğer kırtasiye masrafı 600 ise ve siz çocuğunuz yıl ortasında kreşe başladıysa sizden 600 değil 300 talep etmeliler. Bunu yazdığımda aslında normalin bu olduğunu düşünebilirsiniz ama öyle olmayabiliyor.

Bir diğer ödeme ise haftalık olarak çocuklara yönelik tiyatro, kitap okuma vb etkinlikler düzenleniyor ve bu etkinlikler için de ortalama haftalık 15 le 30 TL arasında bir ödeme yapabiliyorsunuz.

Bir de yıl sonu gösterisi varsa kostüm parası vb. masraflar oluyor. Benim gördüğüm 100- 300 TL arasında değişmekte.

14-Servis hizmeti var mı?

İmkanınız varsa önerim çocuğunuzu kendiniz kreşe bırakmanız ama imkanınız yoksa öncelikleriniz arasına alabileceğiniz bir konu. Mesela kuruma ait bir servis hizmeti var mı?Varsa tamamen kendi özellerinde mi yoksa başka bir firma aracılığı ile mi bu hizmeti veriyor?

15-Kreşin başlangıç ve bitiş saatleri nedir? Yazları açık oluyor mu?

Maalesef bu konu hepimizin can alıcı noktası.Bütün kreşlerin sanki biz memuruz yada öğretmeniz gibi davranıp saatleri ve tatil günlerini ona göre ayarlaması oldukça can sıkıcı.Özel sektörde mesai saatinin gitgide uzadığı 2 kişinin yapabileceği işi 1 kişiye yükleyip mesai saatinin de dışında çalışılmaya zorlanıldığı bir memlekette yaşarken bu memur kafasında olan kreşler pek üzücü.

O yüzden esnek saatleri olan bir kreşi muhakkak iş veya eve daha yakın seçerek bu süreyi azaltabilirsiniz. Örneğin; Kreşin başlangıç bitiş saatleri sizin işe gittiğiniz saatlere nasıl uyum sağlıyorsa ona göre bir değerlendirme yapabilirsiniz. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar için çocuğunuzu kreşten alabileceğiniz saatler önemlidir. Eğer kreş örneğin 17:00’de bitiyorsa ama siz işten çıkıp ancak 17:30’da yetişebiliyorsanız bu süre zarfında kreşlerin neler yaptıklarını sorabilirsiniz. Özetle siz çocuğunuzu teslim alana kadar geçen süre ve kimin ilgilendiği OLDUKÇA önemlidir.

Bir diğer konu ise kreşlerin yazları kapalı olması.Eğer özel sektör yada senelik mesai yapan bir işiniz varsa yaz okulunun olup olmadığını sormalısınız.Kreşi çok beğenseniz bile yaz aylarında siz çalışırken çocuğunuzu kreşe gönderemeyecekseniz bu bir sorun olabilir.

16-Çocuğunuz ile ilgili nasıl ve ne sıklıkla bilgi alıyorsunuz?

Her anne babanın titizlikle durduğu bir konu bu.Anne ve babası olmadan ortamda nasıl davrandığını gözlemleyip öğrenmesi ve sorgulaması kadar doğal hiç bir şey yoktur.Zira biz eşimle daha önceki kreş deneyimimizden bunun nasibini fazlasıyla aldık..16 aylıkken başlayan daha konuşmayan, kendini ifade edemeyen bir bebek sınıfını gözlemlemek kadar doğal ne olabilir ki ama sürekli faklı bahanelerle hep engellendik..

Bu durumun yaşanmaması için kreşe başladıktan sonra çocuğunuz ile ilgili öğretmenlerinden düzenli bilgi alıp alamayacağınızı muhakkak sorgulayın.Yada nasıl bilgi alabileceğiniz konusunu da netleştirmelisiniz. Bazı kreşler öğretmenlerin telefonlarını paylaşmayıp haftanın belirli günleri ve saatlerini çocuk ile ilgili görüşme zamanı belirledikleri gibi, bazı kreşler istediğiniz zaman (müsaitlik durumuna göre) görüşebileceğinizi bildiriyorlar ki olması gereken şey de budur.

Bunun dışında düzenli olarak günlük yada haftalık çocuğunuza özgü bir defter yada detayları takip edeceğiniz bir sitemlerinin olup olmadığı sorulabilirsiniz. Günlük yada haftalık olarak çocuğunuzun gelişimine dair öğretmenlerin paylaştığı notları takip edebilirsiniz. Ya da bunlarla ilgili ne sıklıkla toplantılar oluyor sorabilirsiniz…Açıkcası bunu yapan kurumlar benim gözümde öncelikli..

17-Kreşteki öğretmen ve görevliler dışında bir pedagog yada psikolojik danışman kreşte düzenli olarak çocukları gözlemliyor mu ?

Psikolojik Danışmanlık hizmeti esasen çocuklarda bir problem olduğu için değil çocukların gelişimine dair bilimsel olarak desteklenmesi ve yapılması gerekenlere dair önemli bir konu aslında.

Bu konuda ilgili kişiler ile belirli dönemlerde bir araya gelerek birebir görüşme imkanı sağlanıp sağlanmadığı da sorulabilir.

Bir kurumun olmazsa olmazları arasına giren bir durum bence sizin de kriterlerinizin arasındaysa eğer ona göre değerlendirme yapabilirsiniz.

18-Sınıf mevcudu kaç çocuktan oluşuyor?

Çocuğunuzu vereceğiniz kreşteki sınıf mevcudunun kaç olduğu çok önemlidir. 20 kişilik bir grupta çocuğunuz ile öğretmenin ne kadar ilgilenebileceği değerlendirilmesi gereken bir konu.

Benim tespitlerim ve görüşmelerim sonucunda ideal sınıf sayısının en fazla 12 olabileceği kanaatinde. Bundan sonraki her bir çocuk sayısı öğretmenin ilgisinin daha da azalacağı anlamına geliyor.

Sınıftaki diğer çocukların yarım gün mü yoksa tam gün mü kreşe devam ettiğini de bu aşamada sorabilirsiniz. Çünkü sınıf mevcudu eğer 15 ise ve bu çocuklardan örneğin 8’i sadece yarım gün geliyorsa sizin için bu sınıf seçme kriteri olabilecektir. Yani 12 ideal sayısı bu noktada değişebilir.

Sınıfta kaç öğretmen olduğu da sınıf mevcuduna göre değişebilmelidir. Ancak mevcut kaç olursa olsun bir öğretmen bir de yardımcı öğretmen olması oldukça önemli.

19- Kreş belirlenen kanun ve yönetmeliklere uygun mu?

Çokca detay bir soru gibi görünse de her şeyi kIlıfına uyduran sistemin içinde bunu sorgulamak oldukça doğal,çekinmeyin sorgulayın 🙂

https://cocukhizmetleri.aile.gov.tr/uploads/pages/yonetmelikler/ozel-kres-ve-gunduz-bakimevleri-ile-ozel-cocuk-kuluplerinin-kurulus-ve-isleyis-esaslari-hakkinda-yonetmelik.pdf

Bu yazımı bir annenin gözlemi, araştırmalarınızın bir başlangıcı niteliğinde bir yazı olarak değerlendirebilirsiniz.?

Çocuklarınıza gereken önemi, şefkati ve sevgiyi verebilecek yaşam şeklinize,bakış açınıza ve en önemlisi de çocuğunuza en uygun kreşi bulabilmeniz dileği ile,

Sevgiyle kalın?

1 Yorum Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir