Evde Çocuğunuzla Yapabileceğiniz Etkinlikler (12-24 ay)

Çocuğun en değerli öğrenme ve kendini keşfetme alanlarından bir tanesi de oyundur.Çocuklar oyun sırasında sosyal ve duyusal bakımdan kendilerini geliştirirler.Iletişim becerileri gelişir, deneyim ve paylaşımı kavrar.Diğer çocuklarla işbirliği yapıp duygularını yönetebilirler.oyun sadece duyusal ve sosyal anlamda degil fiziksel anlamda da çocukları etkiler.Ince ve kaba motor becerilerinin gelişmesi ve bedenlerini doğru kullanabilmeleri için oldukça önemlidir.Bu bilgiler ışığında çocuğunuzla evde yapabileceğiniz uzmanların desteğiyle hazırlanmış bir aktivite- oyun hazırladım.Faydalı olması ve uygulanması dileği ile…

1- TOPUN PEŞİNDE
Onun da sevdiği büyükçe bir top alın. Çocuğunuz arkanızda ve biraz uzağınızda dursun. Bacaklarınızı açın, eğilin ve topu ona yuvarlayın. Topu tutuğunda bu defa siz onun arkasına geçin ve tünelden size topu yuvarlasın. Birkaç kez sırayla oynayın. Sonra gözlerini kapatmasını söyleyin. Topu odada bir yere saklayın, onu bulmaya çalışsın. Zorlanırsa ipuçlarıyla yardımcı olun. Arkasından topu o saklasın siz bulun.

2-AYNISINI BULMACA
“Aynı” ve “Farklı” gibi soyut kavramları öğrenmesi için bir oyun: Birçok faklı nesneden birer çift alın. 2 mandal, 2 tahta küp, 2 çay kaşığı, 2 hayvancık gibi. Bunları çocuğunuzun önüne karışık halde koyun. Sonra nesnelerden birini alın, aynısını bulmasını söyleyin. Her seferinde farklı bir nesneyi gösterin, aynısını bulsun.

3-YUVARLAMACA
Koltuğun kenarından, alçak kütüphanenin rafından vs. aşağı inen bir rampa hazırlayın. Uzun bir tepsi, tahta raf gibi şeyler kullanabilirsiniz. Rampadan yuvarlanabilecek şeyler bulun, top, tekerlek vs. Bir de tahta küpleri yuvarlamaya çalışın. Sadece yuvarlak şeylerin yuvarlanabileceğini görsün. Küpün neden yuvarlanmadığını anlatın. Küçük arabalarını da yokuş aşağı bırakıp yarıştırabilir. Hem büyük kas gelişimine destek olan hem de şekil-boyut algısını geliştirebilecek keyifli bir oyun.

4-NEHRİ GEÇMECE
Büyükçe bir odanın ortasına ya da koridora, sık aralıklarla yastıklar koyun. Sanki orada bir nehir akıyormuş, ortada da taşlar varmış gibi. Taşlara (yastıklara) basarak karşıya geçmesini söyleyin. Hızla akan suları, taşları gözünde canlandırması için iyice anlatın. “Bakalım ıslanmadan karşıya geçebilecek misiniz?”, “Suya düştüğünüzde” sanki nehre düşmüş gibi, eğlenerek oyuna devam edin.

5-YAPRAK SÜPÜRMECE
Önce çocuğunuzla dışarıdan bir sürü yaprak toplayın. Evde odanın ortasına renkli yapışan bantla büyükçe bir kare yapın. Yaprakları odanın her tarafına dağıtın. Ona kolay tutabileceği bir süpürge verin. Yaprakları karenin içine süpürmesini söyleyin. Bu süpürme işinden hem çok keyif alır, hem de bu oyun büyük kas gelişimini destekler. Siz de onunla birlikte konuşup şakalaşarak süpürmeye yardım edin.

6-TOPLAMASI BENDEN AYIRMASI SENDEN

Çocuğunuzla, sınıflandırma, gruplandırma üzerine keyifli bir oyun: Karışık şeyler arasından bazılarını ayırmasını isteyin.

-Yıkanmış çamaşırlar arasından çorapları ayırması, kendi giysilerini renklerine veya boylarına göre ayırması,

– Oyuncak kutusundaki hayvanları ayırması,

-Boyaları renklerine göre ayırması gibi kolay ve eğlenceli görevler verin.

7-RENKLİ İZLER
Boyalarla, rengarenk izler çıkarmaya var mısınız? Çocuğunuzun önüne büyükçe bir karton koyun. Araba, kamyon, traktör gibi bir oyuncak getirmesini isteyin. Tekerlekleri iz çıkartabilecek cinsten olsun. Kartonun iki yerine farklı renklerde parmak boyası dökün. Oyuncak arabayı boyaların içinden geçirip, kartonda rengarenk izler bırakmak çok hoşuna gidecek.

8-KARIŞTIRMACA-BULMACA
Derince bir kabın içine pirinç doldurun, içine farklı nesneler koyun. Küçük hayvancıklar, lego parçaları, düğmeler vs. Kabı çocuğunuzun önüne koyun, içindeki nesneleri bulmasını isteyin. Küçük parmaklar çalışsın. Hem eğlenecek, hem de bu araştırma küçük kas gelişimine destek olacak.

9-SES DEĞİŞTİRMECE
Ona bir şarkı söyleyin. Tam karşısında durun ve sevdiğiniz bir şarkıyı önce normal ses tonunuzla söyleyin. Sonra sesinizi değiştirerek devam edin, sonra onun da sesini değiştirmesini isteyin: Yüksek sesle, sonra alçak sesle, yumuşak bir sesle, bir de burnunuzu tıkayıp komik bir sesle söyleyin. Onun da bu farklı sesleri çıkarıp, kendi sesiyle oynaması çok eğlenceli olacak.

10-OYUNCAĞIN İZİNDE
Bir oyuncağını, örneğin ayıcığı kolay bulabileceği bir yere saklayın. Sonra onu bulabilmesi için ipuçları verin. “Ayıcık nereye saklanmış?”, “Kütüphaneye git, alttaki büyük kutuya bak bakalım”. Farklı odalara, farklı oyuncaklar saklayıp oyuna devam edebilirsiniz. Her seferinde bir ipucu verin. Oyuncağı bulunca da onu kutlayın, bulamazsa tabii biraz yardım edin. Yönleri ve mesafe kavramlarını öğrenmesi için eğlenceli bir koşturmaca.

11-BUL BAKALIM
Çocuğunuz birçok nesnenin adını söyleyebilir, onları eliyle gösterebilir. Bunun üzerine bir oyun kurabilirsiniz. Çocuğunuzun odasında birlikte oturun. Bir şeyi tarif edin. Örneğin: ”Bebeğini gördün mü? Ayının yanında yatıyor. Kırmızı elbisesi var”. Çocuğunuz etrafta onu arar ve görünce işaret eder. Zorlanırsa daha ayrıntılı anlatın, oyuncağı birlikte bulun. Bu oyunu başka odalarda başka nesneler için de oynamaya devam edin. Bu oyun dinleme, anlama ve dikkat becerilerini geliştirir.

12-KÜÇÜK PARMAKLAR ÇALIŞIYOR
İki tane boş plastik şişe alın ve içlerine doldurabileceğiniz küçük şeyler hazırlayın: Düğme, fasulye, boncuklar, lego parçaları gibi. Çocuğunuza, bu küçük şeyleri iki parmağıyla tutup nasıl şişeye doldurabileceğini gösterin. Bu oyun ince motor gelişimini de destekleyecek. Birlikte şişeleri nesnelerle doldurun. Aman dikkat, oyun boyunca çocuğunuzu bir an bile yalnız bırakmayın, bir şeyleri ağzına atabilir. Oyun bitince her şeyi ulaşamayacağı bir yere kaldırın.

13-ŞUT VE GOL!
Büyükçe bir karton kutu alın, açık bölümü size dönük olarak yerleştirin. Bir top alıp, çocuğunuzla oyuna başlayın. Topu önce yuvarlayarak kutunun içine atmaya çalışın. Oyunu öğretmek için ilk atışları siz yapın. Bir süre yuvarlayarak gol attıktan sonra, topa ayağıyla vurmayı öğretin. Büyük olasılıkla bu ilk denemelerinde topu kutuya atamayacak. Kaç gol attığına takılmayın, hiç isabet ettirmese de, birlikte oynamanın tadını çıkarın. Bu kaba motor gelişimine destek olacak bir oyundur.

14-BABANIN TRAŞ KÖPÜĞÜYLE OYUN
Çocuğunuzun mama iskemlesindeki tablaya tıraş köpüğü sıkın. Köpükler üzerine elleriyle nasıl şekil yapabileceğini gösterin. Bırakın bir sürü şekiller yapsın. Ayrıca küçük bir araba ya da kamyon verebilirsiniz, bunları köpük üzerinde gezdirirken, izlerini çıkartırken çok eğlenecektir (DİKKAT: Çocuğunuzun tıraş köpüğünü yemeye kalkmayacağından emin olun! )

15-PELUŞ KARDEŞ
Çocuklar yumuşacık peluş oyuncakları çok severler. Çoğu onlarla konuşur bile. Siz de onunla ve peluş arkadaşıyla eğlenceli oyunlar oynayabilirsiniz. Örneğin peluş ayıcıkla birlikte parka gideceğinizi söyleyin. Önce hazırlanın: “Ayıcık ne giysin?”, “Yağmurda şemsiye almazsak ne olur?” gibi sorular sorun. Çocuğunuz cevap vermese bile siz cevap verin. Çocuğunuz bir şeyler söylerse hemen siz de söyleyin, konuşmaya teşvik edin. Sonra odada parkta dolaşır gibi dolaşın. “Bak ağaçta bir kuş var”, “Bak omuzuma kondu”, “Ayıcık kaydıraktan kaymak istiyor” gibi küçük hikayeler anlatın. Bu hayali gezintiye bayılacaktır.

16-YAPRAKLARLA DANS
Önce kartondan büyükçe yapraklar kesin. Çocuğunuzla dışarı çıkıp birlikte yaprak toplayın, aralarında bol bol kuru yaprak da olsun. Evde yere bir örtü serin ve yaprakları üzerine dökün. Çocuğunuzla birlikte inceleyin, gruplara ayırın: “Bu yapraklar aynı”, “Bunlar kırmızı”, “Bunlar yeşil” gibi. Sonra birlikte kuru yaprakları elinizle ufalayın. Çocuğunuz bunu çok sevecek. Hazırladığınız karton yapraklara yapıştırıcı sürün, ufaladığınız parçaları üstüne dökün. İşte yaprak süsleriniz hazır. Küçük bir delik açıp misinayla odasına asabilirsiniz. Bu oyun çocuğunuzun hem doğayı tanıması hem de ince motor gelişimi için yararlıdır.

17-HAYDİ,RİTİM TUTALIM!
Evde çocuğunuzun keyifle çalacağı marakaslar yapabilirsiniz. Tuvalet kağıdı rulolarını alın, birer uçlarını kartonla kapatın. Bir marakasa pirinç, diğerine fasulye koyabilirsiniz. Bırakın onları rulolara çocuğunuz doldursun. Bu tür hareketler ince motor gelişimini destekler. Ruloların üçte birini doldurduktan sonra, diğer ucu da karton ve yapıştırıcıyla sıkıca kapatın. Marakasları çocuğunuzla birlikle, rengarenk boyayabilirsiniz. Sonra canlı bir müzik açın, marakaslar ile tempo tutun. Eğlence başlasın!

18-ATIŞ SERBEST Çocuklar bir şeyleri atmayı, fırlatmayı çok severler. Öyle rastgele atmak yerine, belli bir hedefe atışlar yapması, bir şeyleri devirmesi daha eğlenceli olur. Uygun bir yere, örneğin masanın üstüne plastik bardaklar, kaplar ve tabaklardan oluşan bir kule yapın. Ona da bir tenis topu verin. Kendi istediği bir mesafeye gidip, top atışlarıyla kuleyi devirsin. Kule devrildikten sonra, dağılanları birlikte toplayın ve kuleyi yeniden yapıp oyuna devam edin. Tabii sağda-solda kırılacak şeyler olmasın.

19-KUYRUKLU BALONLAR. Balonların ucuna, renkli şifonlar bağlayın. Balonu havaya attığınız zaman şifon kuyruğu süzülür ve çok güzel görünür. Çocuğunuzla birlikte balonu atıp, tutmaya çalışın. Şifonu izleyerek balonu daha kolay yakalayabilir. Birkaç balonu daha böyle süsleyebilirsiniz. Onların havada süzülmesini izlemek bile zevklidir. Balonun ucuna farklı malzemeler de bağlayabilirsiniz; rafya, renkli ipler, kurdeleler vb.

20-KÜÇÜK TAKLİT OYUNLARI
Çocuğunuzun karşısına, yere oturun. Hareketlerinizi tekrarlamasını söyleyin. Basit hareketlerle başlayın. El sallayın, kollarınızı yukarı kaldırın, gözlerinizi kapayın, ağzınızı açın, ellerinizle yüzünüzü saklayın. Sonra sıranın ona geldiğini söyleyin. O değişik hareketler yapsın, bu kez siz onu taklit edin. Bu oyun çocuğunuzun hem motor gelişimine, hem de sosyalleşmesine yardımcı olur. Büyüdükçe bu oyunu farklı hareketler yaparak oynayabilirsiniz.

21- TENCERE TAVA ORKESTRASI
Onun için müzik aletleri yapabilirsiniz. Kağıt havlu ruloları, tencereler ve kapaklar, tahta kaşıklar gibi ses çıkarabilecek şeyleri yere yayın. Tencere ve tahta kaşıkla davul çalabilir, kapakları zil olarak kullanabilir, ruloyla trompet sesi çıkarabilirsiniz. Çalmaya önce siz başlayın ve nasıl yapacağını gösterin. Sonra orkestrayı ona bırakın. Çıkan sesler pek müzik sayılmasa da, birlikte çok eğleneceksiniz. Tabii bu oyun sırasında komşular evde olmasa iyi olur.

22-OYUNCAKLARLA SOHBET
Çocuğunuzun dil gelişimini desteklemek eğlenceli bir oyun! Sevdiği bir peluş oyuncağı, örneğin ayısını alın, kulağınıza tutun ve ayıcık size bir şeyler anlatıyormuş gibi yapın. Çocuğunuza, ayıcığın “Haydi oynayalım” dediğini söyleyin. Bunu yüksek sesle, eğlenceli şekilde söyleyebilirsiniz. Sonra ayıcığı ona uzatın, dinlemesini söyleyin ve ne dediğini sorun. Farklı oyuncaklarla devam edin, onları dinleyin, duyduklarınızı birbirinize anlatın. Kısa ve anlayabileceği cümleler seçin. Oyuncağın sesi olduğunuzda, ses tonunuzda değişiklikler yapın.

23-MÜZİK VE HAREKET
Çocuklar genelde müzik eşliğinde hareket etmeyi severler. Yaratıcı hareketler yapmasını desteklemek için tempolu bir müzik açın. Siz de onunla birlikte, müziğe uyarak istediğiniz hareketleri yapın, dans edin. Daha sonra farklı türde ve tempoda müzikler çalın. Bunun çocuğunuzun hareketlerini nasıl etkilediğini, farklı figürler yapmaya başladığını görmek çok keyifli olacak.

24-TAM İSABET
Yumuşak plastik küpler alın. Toplar yuvarlanacağı için küpler daha uygun olur. Biraz uzağa, geniş ağzı olan bir sepet yerleştirin. Çocuğunuza oyunu göstermek için ilk küpü sepete siz atın. Sonra çocuğunuz küpleri sepete isabet ettirmeye çalışsın. Bu oyun, hem onun büyük kas gelişimini destekler, hem de çok eğlendirir. Küpleri sepete sırayla atarsanız, çocuğunuz oyunda sırasını beklemeyi de öğrenmeye başlar. Her biriniz attıktan sonra, sepetteki küpleri yüksek sesle sayın. Kaç tanesini isabet ettirdiğini söyleyin, kutlayın.

25-KAĞIT OYUNLARI
Çocuğunuzla yere oturun, önüne, gazete, dergi, pelur, alüminyum folyo gibi çeşit çeşit kağıtlar koyun. Birlikte bu kağıtları yırtın, buruşturun, düzeltin. Her seferinde ona ne yaptığınızı anlatın ve onun da yapması için yardımcı olun. Sonra tüm kağıtları bir araya getirip buruşturup bir top yapın. Bu oyun, hem eğlenceli hem de onun ince motor gelişimi için çok yararlıdır. Kağıtlarla bir oyun daha: Bebeğinizin önüne farklı renklerde peçeteler koyun. Sonra peçeteleri ona bırakın, yırtması için destek verin. Ellerini giderek daha ustaca kullanacağını göreceksiniz.

26-BU NE RENK?
Çocuğunuzun oyuncak kutusunun başına oturun ve tek renkli, özellikle de ana renklerdeki oyuncakları ortaya çıkarın. Sonra bebeğinizle birlikte oyuncakları renklerine göre ayırın ve gruplandırın. Bu arada ne yaptığınızı ona anlatın. “Bak kırmızı elma, kırmızı küp, kırmızı telefon, kırmızı top”. Sonra etraftaki başka kırmızı nesneleri de oyuncakların yanına koyun. Bunu birkaç renk için daha yapın. Bu oyun, renklerin, nesnelerin ve şekillerin isimlerini öğrenmesine yardımcı olur.

27-EV SAKLAMBACASI
Çocuğunuz saklanma, yakalanma oyunlarını çok sever. Sabahları yorganın altına, ya da banyodan önce büyük bir havlunun altına saklanabilirsiniz. Siz ve bebeğiniz sırayla saklanın ve birbirinizi buldukça tezahürat yapın. Oyunun daha eğlenceli olması için, onu ararken “Bu küçük ayak kimin?”, “Yorganının altında kim var acaba?” diye konuşabilirsiniz. Havluya sarınmış saklanırken, onu havluyla beraber kucaklayıp odasına ya da banyoya taşıyın. Buna bayılacaktır.

28-EV YAPIMI BATERİ
Mutfağınızdan sağlam tencereler, plastik kaplar, tabaklar, bisküvi kutuları gibi ses çıkarabilecek şeyleri alın, hepsini ters çevirip bir “bateri” hazırlayın. Bebeğinizin iki eline birer tahta kaşık verip, nasıl ses çıkarabileceğini gösterin. Bir süre sonra vurduğu şeylerden farklı sesler çıktığını keşfedecek, iki elini birlikte kullanmayı öğrenecektir. Bu oyundan çok zevk alacaktır. İnanın onca gürültüye katlanmaya değer.

29-EŞARPLARLA DANS
Farklı renklerde, desenlerde eşarplar alın. Birlikte yere oturun. Bir eşarbı havaya atın, sonra aşağıya süzülürken tutun. Sonra tekrar bir tane atın ve çocuğunuza kollarını uzatıp tutmasını söyleyin. Sıra ile eşarpları fırlatın, tutun. Aynı oyunu çok daha eğlenceli olarak ayakta ve müzik çalarak oynayabilirsiniz. Renkli bir dans gösterisi olabilir. Ayrıca bir eşarbı top haline getirip birbirinize atabilirsiniz. İşte çocuğunuzun ince motor gelişimini destekleyen eğlenceli bir oyun!

30-PARMAK BOYASI
Bebeğinizin çok seveceği bir oyun. Onu mama sandalyesine oturtun, önündeki masaya biraz parmak boyası dökün (Boyanın kesinlikle toksik olmaması ve silinebilir olması gerekir.) Parmaklarıyla masaya şekiller çizmeyi öğretin. Daha sonra masanın köşelerine farklı renkler de dökebilirsiniz. Bu, renkleri keşfetmeyi ve karıştırmayı öğrenmesi için çok zevkli bir yöntemdir. Parmak boyası onun ellerini kullanması, el-göz koordinasyonu kurması, hayal gücünü geliştirmesi gibi birçok alanda gelişimine destek olur. Tabii ne kadar önlem alsanız da ortalık kirlenecek. Onun gelişimi için uygun ortamı sağlamak etrafın biraz kirlenmesinden daha değerlidir.

Her çocuk oyunu hakeder.Ebeveyn olarak kaliteli zaman geçirmeyi ilke edinerek,gelişimine destek olacak en doğru oyunları oynamamız dileği ile…

Sevgiler?

(Bütün oyunlar ACEV’in katkılarıyla uzmanlar tarafından hazırlanmıştır.)

2 Yorum Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir