Emzirme Notlarım-2

Eveet gelelim doğum sonrası lohusalık sürecine..Maalesef ki bu dönemi yoğun yaşayanlardanım.? Oğlum uyumayı çok sevdiğinden çok uykusuzluk çekmedim belki ama kendimi yalnız hissettiğim anlar çok oldu.Eşimin yoğun iş temposuna ailemin uzakta oluşu da eklenince benim hormonlar şaha kalktı?
Eşimle o dönem aynı mesleği yapıyorduk,ikimizde bankacıydık.Özel bir banka olunca satış,hedef,performans işleri bu mesleğin olmazsa olmazları.Tamam evet ben doğum iznine ayrıldığımda dinlenme fırsatım oldu ama eşimin maalesef buna fırsatı olmamıştı.Hamileliğim de hissettiğim yalnızlığı, bebeğim doğduğunda da hissetmiştim.Eşim elinden gelenin fazlasını yapmaya çalışsa da bana bu yetmiyordu.Ufacık detaylara takılıp,büyük sorunlara sebap oluyordum e doğal olarak bu bebeğime,onunla ilişkime yansıyordu.Tek keşkem diye adlandırdığım “sadece Artun” mantığı çoktan yer etmişti bile hayatımıza..Onun için içip, onun için yiyor,bir tek onu düşünüyordum.Hayatım “Artun” olmuştu.İnanılmaz bir hassasiyet,yoğunca vicdan dolu kalbimle sadece oğluma odaklanmıştım..Ne kadar “yanlış” yapmışım demeyeceğim tabiki. Eğer dünümü yaşamasaydım bugünüm olmazdı. Ama şunu diyebilirdim ki ; “Bu kadar yoğun yaşayacak ne vardı be kadın!” O yüzden hem bu dönem için hemde emzirirken nelerle karşılaşacağımıza dair nacizane tavsiyelerim olacak sizlere.Dilerim faydalı olur.

MORAL-MOTİVASYON

Mutlu anne ve mutlu bir bebeğin ilk kuralı moral motivasyon bence.Etrafımda olumsuz ne varsa (kendi ruh halim de dahil) sıyrılabildiğim kadar sıyrıldım.Artun’la geçireceğim ve istesemde geri gelmeyecek bu anların tadını çıkarmaya çalıştım.Beni dibe doğru çekmeye çalışan her olumsuz düşünceden/kişiden uzak durmaya gayret ettim.Eşimden ilgi,sevgi beklemek yerine o şefkati ben gösterdim.Inanın geri dönüşü muhteşem oluyor,deneyin göreceksiniz?Kafamın rahat olması,beklenti içine girmemem beni huzura boğdu.Tabi beraberinde bu durum bebeğimle ilişkime, süt üretimime de yansıdı.ufak tefek şeyleri takıp bu güzel anları mutsuz mu geçirecektim yoksa dert etmeyi ve beklentiyi bir kenara bırakıp bu mucize varlığın gelişimine mi tanıklık edecektim..Seçim “BİZ” dik ve ben olması gerekeni seçtim..

BESLENME DÜZENI DENGELI BESLENME

Her bebeğin ihtiyaç duyduğu, bu mucize gıdanın kalitesi, tabiki çok önemliydi.Ben de bu dönemde hiç olmadığım kadar dengeli beslendim.Öncelikle hangi sıklıkla yemem gerektiğinin kısa bir araştırmasını yaptım.3 ana ve 3 ara ögün olacak şekilde güzel bir program oluşturdum.Amacın hem sağlıklı beslenmek hem de bu dönemde bilinçsizce yenen yemekler sonrasında oluşan kilolarla başa çıkmaktı.Bünye gereği çok fazla yiyip az kilo alanlardan olsam da (ki toplumda hic sevilmiyoruz?) yine de işi şansa bırakmamalıydım.Malum metabolizma bu; bugün çalışır yarın durur, neme lazım?

Sıkı bir yemek programıyla harika şeyler tükettim,Gaz yapıcı şeylerden kısmen uzak durdum;kuru bakliyatlardan mesela.. ama genel anlamda kendimi çoğu şeyden soyutlamadım tabiki.Bu kadar rahat olmamın sebebi Artun’un gazsız bir bebek olmasıydı? Bu da benim şansım..

 SU TÜKETİMİNİN ÖNEMİ

Emzirme döneminde tek süt yapan şey SU! Bu dönemde su tüketmek oldukça önemli zira süt üretiminin %90’ı sudan oluşuyor.Bir çok uzman her emzirmeden sonra su içilmesini öneriyor;ama ben sadece emzirme sonrası değil fırsat bulduğum her dakika su tüketmiştim.Günlük ortalama  3 lt ye yakın su tüketiyordum.Böylelikle hem kilo kaybımın hızlı olmasına hem de süt üretimine inanılmaz katkısı oluyordu.
 ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRAN GIDALAR/BİTKİ ÇAYLARI

Bazı uzmanlar bunu reddetse de belli başlı yiyecek ve içeceklerin anne sütünü arttırdığı kanatindeyim.Bizzat bende kendimde deneyimledim.Her yiyecek ve içeceğin her annede farklılık gösterecektir elbet ama yedikten sonra sütünüzün arttığını gözlemlediğiniz her yiyeceği bir kenara not alın derim.Örneğin bende doğum sonrası yapılan bol cevizli lohusa şerbeti,dereotu,aşure ve rezene çayı tükettiğimde,gözle görülür bir artış olmuştu.

SIK SIK EMZIRMENİN ÖNEMİ (2 memeyi de emzirmeye dahil etmek)

Bebek ne kadar çok emerse süt üretimi de artar.Lakin en çok yapılan yanlışlardan biridir bebeğin acıkmasını,göğüsün sütle dolmasını beklemek..Örneğin ben bu dönemde her saat başı emzirmiştim,sütüm olsa da olmasa da..Aç olmasada ten temasıyla onun güvende olduğu mesajını verdim ki bu bebek için çok önemli.

Her beslenmede iki memenin de boşalmasını sağlamak süt sirkülasyonu için çok önemli.Süt meme de uzun süre beklediğinde fazlarına ayrılır ilk süt ne kadar duru ise son süt daha yağlı ve yoğundur.Bebeği besleyen asıl süt de son süttür.Bazı bebekler tek meme ile doyarlar.Eğer bebeğinizin doyduğunu düşünüyorsanız diğer memeyi sağarak süt stoğu yapabilirsiniz.

Ayrıca sıklıkla emzirme de süt üretimini yoğunlukla artıran bir faktördür.Ben ilk bir ayda gündüz her saat başı, gece de 2 saate bir muhakkak emzirdim. 2. Ayın sonundan 2 yaşına kadar ne zaman isterse her zaman emzirdim.Memeyi  bırakmamız 2.5 yaşında gerçekleşsede,yine de bu dönemi dolu dolu geçirdik.İlerleyen zamanlarda bu konuya da ayrıca deyineceğim.
Benim emzirme hikayem böyle.Eğer sizinde paylaşmak istediğiniz tavsiyeleriniz varsa ya da “hikayem başkalarına da örnek olsun” istiyorsanız yorum yazmanız yeterli.

Sevgiler?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir