Emzirme Notlarım-1

Her annenin en önem verdiği konu diyebilirim;çünkü anne sütü bir bebeğin gelişimi için çok önemli.Ne kadar fazla anne sütü alırsa o kadar iyi olacaktı çünkü..Her annenin yaşadığı korkuyu nitekim bende yaşadım hamileliğim boyunca; “acaba sütüm gelecek mi?” ,” acaba yeteri kadar çocuğumu emzirebilecek miyim?” gibi bir yığın endişelere kapıldım.O yüzden bolca araştırmalar yaptım,”bebegimi tutuş pozisyonum nasıl olmalı ?” dan tutunda “sağlıklı emzirme nasıl olur” a kadar..Doğum gerçekleşip de o an geldiğinde bütün bu araştırmalarım uçup gittmişti aklımdan.Onunla karşılaştığım ilk an,kucağıma alıp kokusunu çektiğim ilk anda göğüsümden sütüm akıp gitmişti bile.Bu nasıl ulvi bir histir ki bütün korkularım yerini tarifsiz bir mutluluğa bırakmıştı.Artık doymak için,sevilmek için,ilgi için gözünün içine bakan bir minik yürek vardı.Anneydim artık! Bütün o korkular gitmişti ve yerine tarifsiz bir sevinç,sonsuz bir heyecan gelmişti.
İlk emzirme deneyimim tutuş şeklimden kaynaklı pek verimli geçmesede genel anlamda iyiydi.ilk emzirmede hemşiremiz “gögüslerin çok kuru o yüzden çatlama ihtimali var” demişti.Onca şey araştıran ben meme uçlarımın 7. Aydan itibaren nemlendirilmesi gerektiği bilgisine hiç rastlamamıştım? Nitekim de hiç nemlendirme yapmadım hamileliğim boyunca.Ama kendi kendime dedim ki ; “sorun yok,öyle bir şey olursa başa çıkabilirim..” Tam 1 hafta sonra o mutluluk, o başarma hissi,sütümün geldiği sevinci meme uçlarımın yara olmasıyla yerini büyük bir acıya bıraktı.Nasıl anne olduktan sonraki mutluluğumun tarifi yoksa bu acının da tarifi yoktu.doktorumun önerisiyle lansinoh Hpa lanolin kremi kullandık.

Emzirme esnasında kremi temizlemek zorunda olmayışım büyük bir artıydı benim için.Lakin bu krem maalesef ki bende işe yaramadı? Tabi hal böyle olunca farklı kremler araştırmaya başladık,bu arada çevremden de destek alarak başına böyle bir şey gelmiş annelere soruyordum; “siz hangi kremi kullandınız?” diye.Genelde önerilen ve işe yarayan krem lansinoh olsada ben yine de araştırmaya devam ettim.tam 3 ayrı krem daha kullandım.Lakin yine fayda göremedim.Uykusuz geceler,meme ucu ağrısı,bir de süt tam boşalmadığı için gögüs şişince her şey tersine gitmeye başladı.Süt sağma makinasında sütümü sağmam gerektiği halde ağrıdan sağamamış,bebeğimi emzirmek için yanıp tutuşurken emzirememiştim..O mükemmel ulvi an,sadece o an da mı kalmıştı?”Bundan sonra hep böyle mi olacaktı? ” derken bir arkadaşım imdadıma yetişti.Kendisi benden 1 ay önce doğum yapmıştı,az çok tecrübeliydi.Dedim ki “lütfen yardım et,ben çok kötüyüm? ” Kendisi büyük bir heyecanla; “aaa canım bende de oldu meme ucu yarası,TAHİNİN yağını sür geçer ” dedi, tabi ben şok! Dedim ki; “Tahin mi,yağı mı,nasıl yani?” O da; “Bildiğimiz kavanozda satılan tahinin, yüzünde biriken yağı işte! “. Şok şok şok!

Çaresizdim deneyecektim,bu acıyı çekmektense bunu denemeliydim.Eşim hemen marketten çok bilindik bir marka tahin alıp geldi.Bebeğimin uyku saatinde hemen açıp iki meme ucumada sürdüm ve peçeteyle hava almasını önleyerek yarım saat beklettim.Sonra emzireceğim göğsümü ılık bir suyla temizledim ve emzirmeye koyuldum…Sonuç mu? Tek kelimeyle mü-kem-mel!! Ağrı tamamen geçmedi tabi ama emzirebiliyordum..azıcık ağrıylada başa çıkabilirdim? onca kremin yapamadığını tahinin yüzünde biriken o müthiş yağ yapmıştı. Ve 3. Günden sonra ağrıya dair hiç bir şey kalmamıştı.ben yine de 1 hafta boyunca her emzirmeden sonra sürüp diğer bir emzirme saatime kadar beklettim.hava almaması,yağın gögüs ucunda kuruması önemliydi, iyileştiren şey oydu çünkü.

Bu süreci atlatmak pek kolay olmasa da meme ucu ağrısıyla hiç akla gelmeyecek yöntemlerle başa çıkmak beni inanılmaz mutlu etmişti..benim için büyük bir başarma hazzıydı bu? Dilerim bu gibi sorunları yaşayanlar için verdiğim bilgiler ışık olur.Siz siz olun tek yöntemle asla kalmayın.Herkes farklıdır,bunu unutmayın?

Sevgiler?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir