Çocuğumuza DEĞERLER ve İNAÇLAR eğitimini nasıl vermeliyiz?

Çocuğun kişiliği ailede şekillenir.Çocuk davranişlarını,alışkanlıklarını,değer yargılarını,adetlerini,iyi veya kötü huylarını,inançlarını,sevgiyi ve saygıyı,paylaşımı aileden alır.Bu süreç Anne ve babayı her an örnek almakla geçer.Onların yaptığı davranışları doğru kabul eder.Çocuklar her zaman anne ve babayı taklit ederler,kendilerine rol model model olarak alırlar.Unutmayın!Çocuklar anne ve babanın söylediklerinden çok yaptıklarına bakarlar.. Hayatın ileriki aşamalarında bazı davranışlar değişse de insanın ailesinden almış olduğu temel davranışlar insanın hayatını şekillendirmeye devam eder.

DEĞERLER NASIL ÖĞRETİLMELİDİR

Çocuklarımızın gördüğü ilk sosyal kurum aile olduğu için çocuğun değer sisteminin oluşmasında aile önemli bir yere sahiptir.Ailede değerler, model olma ve anne babayı taklit şeklinde oluşmaya başlar.Çocuklar, davranış ve tutumlarının sonucunda çevrelerinden gördükleri tepki ve yorumlarla gelişir.Geçmişte değerlerin çoğu aile içinde yaşantı ile aktarılırken artık sadece yaşantı yeterli olmamakta.Biz anne babaların bu konuda bilinçli çaba sarfetmeleri gerekmektedir.

DEĞERLERİ KAZANDIRMADA ETKİLİ OLMAK İÇİN NASIL DAVRANMALIYIZ

Anne babalık amaçlarınızı belirleyebilirsiniz.Sizin için önemli olan davranışlar ve ilkeleri belirleyebilirsiniz.Ailenizde sizin için önemli olan değerler neler?Çocuğunuzun hangi değerleri benimsemesini istersiniz?Belirlediğiniz değerleri çocuğunuzun kazanması yönünde neler yapabileceğinizi düşünebilirsiniz.Mesela;

☆Çocuğunuzda görmek istediğiniz davranışları,değerleri ve inançları öncelikli olarak bizler yapmalıyız ki model alabilsinler.Çocuğunuzla dışarıda rastladığınız olayları ele alabilir bunlar hakkında konuşabilirsiniz.Çocuğunuzun bunlardan ne anladığını ve gerçek dünya hakkında konuşabilirsiniz.

☆Çocuklarınızı dinleyerek ve söylediklerini anlamaya çalışarak onlara ne kadar önem verdiğinizi gösterebilirsiniz.

☆Çocuk kitapları okuyabilir,çocuk filmleri izleyebilirsiniz.Çocukların oyunlarına dahil olarak yada oyuncaklarıyla vakit geçirerek onları daha fazla anlamave paylaşımda bulunma fırsatı yakalayabilirsiniz.

☆Çocuklarınızın olumlu davranışlarını yüreklendirebilirsiniz.

☆Çocuğun olgunluk seviyesi ve yaşına uygun kararları alması yönünde fırsatlar verebilir,böylece kişisel kontrolün gelişmesini sağlayabilirsiniz.

☆Televizyon ve bilgisayardan uzak faaliyetlerde zaman geçirmeleri için yönlendirebilir ve gelişimsel oyunlar oynaması konusunda destekleyebilirsiniz.

Değerleri ve inançları tam bireyler yetiştirmek dileğiyle, Sevgiler?

2 Yorum Var

  1. merhaba,eğitimci bir anne olarak çok çok önem verdiğim konular arasında değerler eğitimi.sizde kısa ve öz anlatmışsınız:) Bu konuya değinmeniz ayrıca mutlu etti beni .teşekkürler.

    • O zaman ne mutlu bana ? sizin gibi bir eğitimcinin gönlüne dokunabildiysem bu harika???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir